Bibelselskabets protektor 70 år
13-04-2010- Nyhed
Hendes Majestæt Dronning Margrethe II fylder som bekendt 70 år fredag den 16. april 2010. Foruden at være Danmarks statsoverhoved er Dronningen Bibelselskabets protektor.
Bibelselskabets givere har den seneste tid kunnet få deres navne med på en gratulationsliste til Dronningen i forbindelse med en gave til Bibelselskabets aktuelle indsamlingsprojekt i Armenien. Listen samt en gave - en indrammet første side af Jeremias' Bog fra Christian III's bibel fra 1550 - overrækkes Dronningen dagen forinden af Bibelselskabets formand Cai Frimodt-Møller og generalsekretær Tine Lindhardt.
Christian III’s bibel er trykt i 3.000 eksemplarer, der er 120 kendte eksemplarer tilbage, og af dem er de 12 stadig komplette. Den kostede, dengang den blev trykt, 20 daler, svarende til 30 tønder rug eller en okse.