Hjælp til Haiti

Status den 20. januar for Haiti og bibelselskabernes aktioner efter katastrofen.

20-01-2010- Nyhed

Port au Prince HaitiSkulle du ønske at støtte hjælpearbejdet i Haiti gennem Bibelselskabet, kan du overføre penge til registreringsnummer: 3001 og kontonummer: 9000488 og mærke gaven ”Haiti”.

  • Jordskælvet skete tirsdag d. 12. januar
  • Dagen efter, d. 13. januar, igangsatte Det Amerikanske Bibelselskab en støtteindsamling, som har fået stor respons
  • 14. januar lykkedes det vores fælles paraplyorganisation United Bible Societies (UBS) at få kontakt med generalsekretæren for Haitis Bibelselskab, Mrs. Magda Victor. Hun var stadig i en tilstand af chok, men både hun selv og flere af hendes ansatte var ude for, bogstavelig talt med de bare hænder, at hjælpe med at trække ofrene fri af murbrokkerne.
  • UBS har udsendt en projektbeskrivelse med opfordring til at yde støtte. Indsamlingen skal bruges til 5 formål:
    1. Umiddelbar her-og-nu humanitær hjælp til dem, som Haitis Bibelselskab kan hjælpe – især med mad og vand
    2. Hjælp til de ansatte i Haitis Bibelselskab. Alle i staben har overlevet, men de fleste har mistet pårørende, og flere har mistet deres hus og alle ejendele
    3. Uddeling af små bibelhefter, andagtsbøger og andet som kan give trøst, håb og lindring i en chokeret og traumatiseret befolkning. 100.000 småbøger vil hurtigt blive trykt på fransk og kreolsk
    4. Genopførelse af Bibelselskabets hus, som er faldet sammen til murbrokker
    5. Støtte til Bibelselskabet, som må forudse en stor stigning i udgifter og et stort fald i salgsindtægter i 2010 og derfor vil komme i økonomisk nød
  • Bibelselskaberne i USA, Canada og en række andre lande er for længst i gang med indsamling.
  • Det Danske Bibelselskab vurderer, at der lige nu ikke er behov for en stor kampagne fra vores side, da mange andre organisationer indsamler penge til den umiddelbare indsats.
  • Senere i 2010 eller 2011 kan der blive brug for, at vi samler ind til Haiti for at bringe Bibelselskabet og dets arbejde på fode igen.
  • I 2009 har vi ydet US $ 10.000 til Haiti. Disse penge er blandt andet gået til:
    1. Besøg og bibler til indsatte i fængsler
    2. Særligt arbejde blandt hiv-smittede og aidsramte
    3. En bibeludgave på kreolsk
  • I 2010 har vi igen påtaget os at skaffe mindst US $ 10.000. Beløbet skulle især gå til læseundervisning af voksne analfabeter ude i kirkerne.

Vi kender i øjeblikket ikke status på disse projekter efter jordskælvet.

Det Danske Bibelselskab følger situationen i Haiti dag for dag via United Bible Societies. Vi vurderer, at lige nu er mange andre organisationer i en bedre position end os til at hjælpe. Men hvis vi modtager penge til Haiti, vil de blive videresendt gennem UBS som vi normalt gør.

Haitis Bibelselskab er stærkt involveret i det umiddelbare rednings-, nødhjælps- og oprydningsarbejde, og får økonomisk hjælp hertil gennem UBS især via penge indsamlet af bibelselskaberne i USA og Canada.


15.01.10:

Haiti: Hjælpen ved at blive sat i system

Først i løbet af torsdagen, to dage efter det store jordskælv på Haiti tirsdag d. 12. januar, lykkedes det De Forenede Bibelselskaber (UBS) at få kontakt med Bibelselskabet på Haiti. I en telefonsamtale fortalte generalsekretær Magda Victor, grædende og stadig dybt rystet, om den forfærdelige og kaotiske situation i landets hovedstad Port-au-Prince. Så vidt hun vidste, havde alle i bibelselskabets stab overlevet, men flere havde mistet nære familiemedlemmer.

Bibelselskabets aktiviteter foregår fra to huse: det nyere hus i en bydel, som ikke var så hårdt ramt, mentes at være blevet stående, mens det ældre hus i centrum af byen er forvandlet til murbrokker. Medlemmerne af bibelselskabets stab var ude i byen for at hjælpe med redningsarbejdet i det omfang, de ikke var optaget af deres egen families overlevelse.

Det Amerikanske Bibelselskab har begyndt en indsamling til Haitis Bibelselskab. I første omgang deltager landets bibelselskab i den helt presserende nødhjælp og humanitære indsats. Dernæst vil bibelselskabet tage fat på det, som er deres særlige arbejdsområde: at tage sig af ofrenes og de pårørendes spirituelle behov: trøst, håb, samtale, tilsigelsen af Guds nærvær midt i chok og håbløshed.

Det Danske Bibelselskab har støttet bibelarbejdet på Haiti økonomisk i 2009 og har lovet at støtte igen i 2010. I øjeblikket er der intet overblik over, hvordan status er for disse aktiviteter.

Vi følger udviklingen løbende, og såfremt der udsendes en støtteappel fra United Bible Societies – udover den, som Det Amerikanske Bibelselskab allerede har sat i gang – vil vi tage stilling til, om der er behov for hjælp her og nu fra Det Danske Bibelselskab. I mellemtiden opfordrer vi vore givere til at støtte andre gode organisationers indsamling til katastrofeindsatsen.