Biibilinnguaq - Pegebibel på grønlandsk
Pegebibel på grønlandsk 175x175x20 mm
 | | pegebibel på grønlandsk |
Biibilinnguaq er en helt ny bibel for børn på 0-3 år. Bogen er oplagt, når børnene skal have deres første introduktion til de bibelske fortællinger, og hanken er en sjov detalje, som børnene vil elske.
24 enkle og farverige billeder gengiver en række af Bibelens mest kendte historier i kondenseret form. Når en voksen genfortæller bibelhistorierne ud fra Biibilinnguaq , kan barnet følge med på de farvestrålende tegninger og bruge sin fantasi til at give historien liv. Hver tegning er suppleret med henvisninger til den enkelte bibelfortælling.
Biibilinnguaq er udført i robuste papsider og med skumcover, så den kan holde til det meste. Bogen er kort og godt alle tiders gaveidé til de små, der skal have deres første bibel.
Biibilinnguaq kan også bruges i den lokale kirkes småbørnsaktiviteter.
Anmeldelse
Sognepræst Niels Clemmensen, Ålborg Stift:
"...det er et spændende koncept netop fordi det udfordrer den voksnes hukommelse og evne til at fortælle. Konceptet medfører en åbenhed og uafsluttethed, der gør, at bogen indbyder til at arbejde videre (...) Herfra gives bogen den bedste anbefaling."
24 sider
Link til andre bøger