Søg på bøger

Gåden Jesus - Én fortælling, mange stemmer

Gåden Jesus 
Forfatter: Notto R. Thelle
ISBN-nr:978-87-91191-69-5
Forlag:Alfa
DKK 248,-
A+/a-      Tip ven

Det var den klare tale og de tydelige valg, der gjorde Jesus gådefuld.

Han sagde, at de foragtede var nærmere Gud end de fromme, at de første skulle blive de sidste, og at han var Guds søn. Men han accepterede uden modstand den fornedrelse og skam, det var at blive henrettet på et kors. Og korset er blevet stående som den store gåde, mens hele Det Nye Testamente kan læses som de første kristnes forsøg på at forstå denne gåde.

I Gåden Jesus lytter Notto R. Thelle til de mange stemmer i Det Nye Testamente og forsøger at tyde deres gådefulde mesters skæbne.

Anmeldelse
Biskop Peter Skov-Jakobsen, Kirken i København:

"Hvis man har lyst til at færdes frit i den kristne historie og få et indtryk af de høje sale, de lave stuer, kældrene og tør lytte sig ind på troens sprog med litteratur, poesi, musik, tænksomhed, så findes der ikke bedre guide end bogen 'Gåden Jesus'. Det forrygende er, at man får mange svar, men efterlades med det åbne sind, der tør tro, at der er endnu flere spørgsmål – og dem skal man ikke være bange for."

252 sider.

Til top | Disclaimer | Copyright © Bibelselskabet | Opdateret: 19-01-2012